Jak chronić psa przed zimnem – Pies zimą

Z roku na rok zimy w Polsce stają się coraz mroźniejsze. Nikogo nie dziwi już, gdy termometry za oknem pokazują 10 czy 20 stopni C poniżej zera. W czasie takich dni jedynie, o czym marzymy to ciepła herbata oraz bliskość kominka. Najchętniej zaszylibyśmy się pod kocem z dobrą książką. Co jednak powiedzieć o naszych pupilach? Zima to również trudny okres dla psa. Jak zapewnić czworonogowi najlepszą ochronę o tej porze roku? Oto kilka porad.

Pies zimą – jak powinno wyglądać żywienie?

Psy tak samo, jak ludzie odczuwają zmiany zewnętrznych warunków środowiska. Chociaż lepiej radzą sobie z mrozami, wymagają w tym okresie dodatkowej opieki. Pupilowi należy dostarczać odpowiednio zbilansowane pożywienie, które poprawia odporność organizmu i pozwoli mu na utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Uznaje się, że zimą posiłki powinny być większe – nawet o 20 – 30%. Psom nie powinno się podawać ani gorących, ani zimnych posiłków – najlepiej, jeżeli mają temperaturę pokojową. W przypadku zwierząt żyjących na zewnątrz należy pamiętać, że mokre karmy mogą szybko zamarznąć dlatego, jeżeli nie zostaną zjedzone od razu, lepiej postawić na pokarm suchy. Niezbędnym elementem w diecie każdego zwierzęcia i to o każdej porze roku jest woda. W niskich temperaturach dochodzi do większej utraty wody z organizmu na skutek oddawania ciepła z parą wodną, co następuje podczas oddychania. Dlatego tym bardziej należy zadbać o stały dostęp do świeżej wody. Aby zapobiegać jej szybkiemu zamarzaniu, należy stosować miski plastikowe zamiast metalowych. Nie powinno się jednak ich stawiać w budzie, ponieważ woda może się rozlać i spowodować wychłodzenie zwierzęcia. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w miski elektryczne, które utrzymują odpowiednią temperaturę.

Jak chronić łapy psa przed zimnem?

Łapy psów są szczególnie narażone na odmrożenia w okresie zimowym – i to nawet, jeśli zwierzak na stałe znajduje się w domu. Podczas spacerów niebezpieczne są też substancje, którymi posypuje się chodniki takie jak sól czy chlorek wapnia. Aby uniknąć podrażnień łap, warto po przyjściu do domu od razu opłukać je ciepłą wodą. Można też smarować łapy pupila środkami natłuszczającymi lub aplikować specjalne spraye ochronne, jeszcze przed wyjściem na spacer. Dobrze jest pamiętać o tym również, dlatego, aby uniemożliwić mu wylizywanie łap, co mogłoby doprowadzić do zatruć. Jeżeli pies ma skłonności do alergii lub zapaleń międzypalcowych, można stosować środki pielęgnacyjne nawilżające skórę i łagodzące stany zapalne. Jeżeli u psa podczas spacerów zbiera się śnieg między opuszkami, dobrze jest wyciąć sierść w tych miejscach. Zmniejszy to ryzyko pojawienia się bolesnych odcisków.

Jak dbać o okrywę włosową psa zimą?

W okresie zimowym psy zazwyczaj wymieniają okrywę włosową na gęściejszą, która zapewnia im lepszą ochronę przed zimnem. Aby jak najlepiej spełniała ona swoją rolę, powinna być odpowiednio pielęgnowania. Psa warto więc regularnie czesać, dzięki czemu sierść będzie napowietrzona, utrzymując swoje właściwości izolacyjne. Wszelkiego rodzaju kołtuny czy dredy przyczyniają się do wychładzania organizmu i mogą namakać. W dodatku systematyczne szczotkowanie wzmacnia cebulki włosowe i poprawia ukrwienie skóry. Umożliwia usuwanie martwego naskórka oraz rozprowadzenie sebum po powierzchni sierści, które jest naturalnym środkiem ochronnym przed czynnikami środowiskowymi. Jeżeli pies regularnie wychodzi na spacery, należy starannie oczyszczać jego sierść z soli i brudu. Powinno się w tym celu stosować szampony, które nie wysuszają skóry. W niektórych przypadkach wskazany jest zakup płaszczy ochronnych, które pomagają w utrzymaniu ciepła i chronią sierść przed przemoknięciem. Warto też zwrócić uwagę na obroże i kagańce – zimą lepiej zrezygnować z metalowych elementów, ponieważ mogą przyczynić się do odmrożeń skóry. Aby zapewnić zwierzęciu dodatkową ochronę, dobrze jest zaopatrzyć się w obroże czy szelki z elementami odblaskowymi, dzięki czemu pies jest dobrze widoczny podczas pochmurnych, zimowych dni, gdy szybko robi się ciemno.

Pies zimą na dworze – jak zapewnić mu odpowiednie warunki?

Nie każdy pies może spędzać zimę na dworze, ale są rasy dla których śnieg i mróz nie jest straszny. Psy o gęstej sierści i obfitym podszerstku nie odczuwają mrozu, o ile mają stworzone  odpowiednie warunki. Nie dopuszczalne jest by pies, który spędzał większość czasu w ciepłym domku, nagle w czasie mrozów został przeniesiony na stałe na dwór. Nawet psy mrozoodporne, ale niezahartowane źle zniosą niska temperaturę. Psy spędzające okres zimowy na dworze powinny być otoczone specjalną opieką. Odpowiednio przygotować należy zwłaszcza ich schronienie. Budę zwierzęcia najlepiej wstawić na ten czas do miejsca osłoniętego przed wiatrem i deszczem – na przykład do garażu. Wejście do niej nie może być zbyt duże, ponieważ spowodowałoby straty ciepła. Najlepiej, jeżeli buda jest tak ustawiona, aby świeciło na nią słońce. Zimą można postarać się nawet o dodatkowe drzwiczki czy kurtynę. Bardzo ważne jest odpowiednie ocieplenie budy – wskazane jest, aby styropian miał co najmniej 5 cm grubości, im grubszy tym cieplej dla naszego czworonoga. Ustawienie budy na podwyższeniu zapewni dodatkową izolację od zamarzniętego podłoża oraz chroni przed wilgocią. Dach budy powinien być skośny, dzięki czemu nie zalega na nim śnieg. Wbrew pozorom nie należy wykładać wnętrza budy kocami czy poduszkami, ponieważ szybko nasiąkają wilgocią i mogą zamrażać. O wiele lepsza jest sucha, świeża słoma. Jeżeli temperatury spadają poniżej 15 stopni C, zwierzaka należy przenieść w cieplejsze miejsce.