Opis rasy Shih Tzu

Pochodzenie Shih Tzu nie jest do końca wyjaśnione, ale bez wątpienia początek rasy miał miejsce w Tybecie. Dalajlamowie wierzyli, że te małe pieski są ucieleśnieniem lwów towarzyszących Buddzie. Do Chin Shih Tzu trafił jako podarunek dla cesarza, a sam cesarz obdarowywał nimi tych, których darzył sympatią. Otrzymanie psa-lwa było ogromnym zaszczytem, przecież był on uosobieniem Buddy. Do dzisiejszego wyglądu Shih Tzu przyczyniła się cesarzowa Tzu Hsi. Hodowała ona ponad 100 psów i była przeciwnikiem miniaturyzacji tej rasy, jaka zaczęła mieć miejsce w Chinach. Prawdopodobne jest, że właśnie w jej hodowli zaczęto krzyżować Shih Tzu z Pekińczykiem. Co spowodowało, że zaczął on się różnić od swojego kuzyna Lhasa Apso.

Do Europy Shih Tzu trafił dopiero w XX wiek, gdyż dokładano wszelkich starań, aby pieski te nie opuściły terytorium Chin. Ogromną zasługę w odbudowaniu rasy miała Wielka Brytania po tym, jak w Chinach zaczął panować komunizm i pieski te likwidowano, ponieważ były spadkiem po dawnym cesarstwie. Wielka Brytania została więc krajem patronackim i w niej opracowano wzorzec Shih Tzu.

Shih Tzu jest pieskiem o niezwykłej urodzie i gracji. Posiada piękny długi włos, który nieprzerwanie rośnie. Największym atutem tej rasy jest włos na pyszczku, który układa się w tzw. kwiat chryzantemy. Włos Shih Tzu jest nie lada wyzwaniem. Trzeba go często kąpać i szczotkować, by zapobiec tworzeniu się kołtunów. Papilotowanie całej szaty, układanie w kiteczkę włosków na głowie jest codziennością psów wystawowych, w przeciwieństwie do pupili kolankowych, które są za to strzyżone w coraz to bardziej wymyślne fryzurki.

Shih Tzu jest bardzo mądrym, wesoły, ciekawy świata i przyjaźnie nastawiony do innych zwierząt. Bardzo lubi wylegiwać się na kanapie przy boku swojego opiekuna. Nie potrzebuje zbyt dużo ruchu, gdyż może zadowolić się wspólnymi zabawami na niewielkim terenie, jednak nie pogardzi spacerkiem po okolicy. Brak agresji, łatwość w ułożeniu i cierpliwość sprawiają, że rasa ta idealnie nadaje się dla rodzin z dziećmi, jak i dla osób starszych.

Shih Tzu nie są zbyt chorowitą rasą, jeżeli pochodzą z dobrej hodowli. Nie wszystkie jednak cieszą się nieskazitelnym zdrowiem, bowiem zdarzają się również w tej rasie wady i choroby, do których należy wypadnięcie rzepki kolanowej lub dysku, zwężenie nozdrzy czy choroby oczu. Shih Tzu tak jak każdy piesek potrzebuje dobrze zbilansowanej karmy. Jeżeli zależy nam na jego pięknej szacie, musimy tylko i wyłącznie podawać karmę suchą w płytkiej szerokiej miseczce, a wodę w poidełku o odpowiednim rozmiarze. Zmiany karm, jak i obdarowywanie resztkami ze stołu odbija się negatywnie na szacie naszego pupila. Szczególnie u psów z białym włosem powstają przebarwienia trudne do usunięcia. Shih Tzu należy do ras długo żyjących, niektóre bowiem dożywają 17 lat, dlatego zakup tak uroczego pieska powinien być dobrze przemyślany.