Kilka słów o naszej hodowli

Zwierzęta kocham od zawsze. Już jako dziecko uwielbiałam ich towarzystwo. Moją największą pasją były psy i konie. Gdy byłam nastolatką, zostałam wolontariuszką w Iławskim Schronisku, skąd pochodziły moje pierwsze sunie, malutkie kundelki Sonia i Maja. Wspaniałe oddane dziewczyny, które dożyły u mnie sędziwej starości. W schronisku pierwszy raz zobaczyłam Nowofundlanda. Nie wiem, czy był on rasowy, czy tylko w typie rasy. Nie znałam wówczas definicji psa rasowego. Był cudowny, przepiękny i niesamowicie przyjacielski. Oczarował mnie ogromnie. Bardzo chciałam mieć takiego niedźwiadka.
Niestety wtedy jeszcze nie mogłam pozwolić sobie na tak dużego psa. Minęło trochę czasu i pojawiła się Perełka sunia rasy Shih Tzu (prezent od mojej siostry) i w końcu wymarzony nowofundland Aslan.

Wtedy jeszcze nie myślałam o hodowli. Myśl ta przyszła, dopiero gdy Perełka skończyła 3-latka. Zapragnęłam mieć więcej takich kochanych Perełek. Chciałam również mieć malutkie niedźwiadki, jakimi są Nowofundlandy. Wtedy jeszcze mieszkałam w zbyt małym mieszkanku, aby mieć kolejnego tak dużego psa, więc myśl ta odeszła na dalszy plan. Aslan okazał się chory na dysplazję, więc nie było mowy, aby został reproduktorem. Podjęłam więc decyzję wykastrowania go.

Do naszego domu jednak zawitał elegancki ESKORD, szalona ALICE i sprytna JANET-JONS. Każde nasze Shih Tzu jest wyjątkowe pod względem charakteru i urody. Długie godziny czesania coraz to dłuższej szaty Shih Tzu były nie lada wyzwaniem, a końcowy efekt wielką satysfakcją. I tu zaczęła się przygoda z wystawami. Pojechaliśmy na jedną z nich i już nie było odwrotu. Było tak sympatycznie, że nie mogłam ominąć kolejnych. Mile spędzony czas w otoczeniu pięknych psów wśród ludzi o podobnych pasjach, wymiana doświadczeń. Bezcenne.

Po kilku latach doczekałam się domu z ogrodem

Mogłam wreszcie spełnić swoje marzenia. Do naszego domu trafiła ILKA brązowa suczka, założycielka linii naszych nowofundlandów, po której odziedziczyły piękny wygląd i wspaniały charakter. Razem z nią ARES czarny, dostojny przedstawiciel tej samej rasy. Z tego skojarzenia urodził się nasz pierwszy czarny miot, z którego pochodzi potężna suczka ENGY. Nasze niufki są grubej kości, z krótkimi szerokimi kufami, a ich waga dochodzi do 68 kg u suczek i 100 kg u psów.
Kolejną rasą, która podbiła moje serce, jest Cavalier King Charles Spaniel. Pieski te zauroczyły mnie na wystawach. Podobnie jak Shih Tzu i Nowofundlandy całkowicie jest oddana człowiekowi, zawsze wesoła i skora do zabaw. CORINA, CHAIDIR i URAN zasiliły nasze małe stadko. Urocze, energiczne kłapouszki.
Nasza hodowla rozrasta się o kolejne piękne pieski. Każdy miot z mojej hodowli to kawałek mojego serca. Każdy ciąża i poród są dla mnie ogromnym przeżyciem. Każda nieprzespana noc odchodzi w zapomnienie, kiedy nasze maluszki rosną zdrowo i poznają świat. Każde podziękowania od nabywców naszych szczeniąt, zdobyte na wystawach puchary, medale i dyplomy z tytułami wystawowymi sprawiają, że moja hodowla ma sens.
Moje psy mają przeprowadzone odpowiednie badania zdrowotne jak i badania DNA. Mają pełne, udokumentowane 4-pokoleniowym rodowodem pochodzenie wydanym przez ZHPR UCI. Rodowody naszego związku drukuje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. z siedzibą w Warszawie.

Związek Hodowców Psów Rasowych w 2011 roku został przyjęty w poczet członków United kennel Clubs International e.V. ZHPR jest jedyną organizacją z naszego kraju zrzeszoną w UCI. W Polsce wyłącznie ZHPR posiada prawo do posługiwania się logo UCI i ściśle współpracuje z tą organizacją. United kennel Clubs International e.V. (UCI) jest międzynarodową organizacją kynologiczną założoną 23.10.1976 roku i należy do najstarszych organizacji kynologicznych na świecie. Siedziba UCI znajduje się w Republice Federalnej Niemiec.

UCI zrzesza krajowe organizacje kynologiczne z różnych państw świata. Pod patronatem United kennel Clubs International e.V. organizowane są wystawy międzynarodowe, w tym o randze europejskiej i światowej. Wkład UCI w rozwój światowej kynologii oraz kilkadziesiąt lat tradycji spowodowało, iż organizacja ta stała się jednym z niekwestionowanych autorytetów i liderów w tej dziedzinie. Dzięki swoim staraniom i zabiegom Związek Hodowców Psów Rasowych otrzymał zgodę na zorganizowanie w roku 2014 Wystawy Światowej (UCI WORLD DOG SHOW 2014) pod patronatem United kennel Clubs International e.V. Wystawa odbyła się dnia 21 września 2014 r. w Częstochowie. W roku 2016 miały miejsce obchody 40-lecia działalności United kennel Clubs International e.V. Punktem kulminacyjnym obchodów była wystawa jubileuszowa zorganizowana przez Związek Hodowców Psów Rasowych.VII Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych UKCIB (wystawa o randze europejskiej) odbyła się dnia 4 września 2016 r. w Koziegłowach. Gościem honorowym była Pani Ute Szabo-wieloletni Prezydent United kennel Clubs International e.V. Na tę niezwykle prestiżową wystawę przybyli sędziowie z Czech, Niemiec, Słowacji, Ukrainy oraz Polski.