Historia Cavaliera sięga XIV wieku. Jakie dokładnie pochodzenie mają angielskie Toy Spaniele nikt tak naprawdę nie wie. Wiadomo jednak, że w ich krwi krążą geny płochaczy francuskich i hiszpańskich. A użytkowość zmieniła się z psów myśliwskich na psy do towarzystwa. Cavalierki były ulubieńcami królewskiego dworu. Stąd też nazwa wskazuje pieski królów. We Francji uwielbiały je takie postacie historyczne jak Henryk III i Ludwik XIV, a w Anglii Karol I, Henryk VIII, Elżbieta I czy Maria Stuart.Pieski te miały ogromne przywileje. Mogły wchodzić do wszystkich królewskich komnat i spać w królewskich łożach ogrzewając zmarznięte stopy arystokracji. Były lekarstwem na chore ciało, bowiem wierzono, że pies leżący na chorym miejscu pochłania chorobę.
Cavalier King Charles Spaniel jest niezwykle radosny, pełny energii i pozbawiony agresji. Nigdy nie ma dość pieszczot i bliskości swoich domowników. Potrafi godzinami leżeć na kanapie, jak i niezmordowanie bawić się piłeczką o ile robi to z Tobą. Uwielbia przesiadywać na kolankach i często dopomina się głaskania po główce lub brzuszku.
Cavisie są bardzo ufne. Kochają wszystkich ludzi, jak i inne zwierzątka. Bardzo źle znoszą samotność, ale za to idealnie odnajdują się w stadzie. Pieski te są bardzo mądre i szybko uczą się komend. Cavaliery są bardzo karne, nie wymagają twardej ręki, wręcz przeciwnie zbyt twarde traktowanie wzbudza w nich lęk i wycofanie. Cavalier King Charles Spaniel dzięki swojej cierpliwości i łagodności doskonale sprawdza się w dogoterapii, a dzięki swojej zwinności i posłuszeństwu świetnie radzi sobie w agility.
Pielęgnacja Cavalierka nie jest wielkim wyzwaniem. Wystarczy regularnie kąpać i szczotkować, a nasz Caviś będzie zachwycał długim włosem na uszkach, bujną szatą i obfitymi piórami na łapkach. Dbając o zdrowie naszego pupila, również musimy kontrolować jego wagę. Cavaliery są bardzo łakome, a swoim hipnotyzującym spojrzeniem mogą wybłagać wszystko. Brak dawkowania karmy, jak i dokarmianie pod stołem prowadzi do otyłości, która pogarsza stan zdrowia i skraca życie naszego ulubieńca.
Do najczęstszych chorób rasy Cavalier King Charles Spaniel można zaliczyć wypadanie rzepki, zespół suchego oka i zwyrodnienie zastawki mitralnej. Dlatego posiadając pieska tej rasy, trzeba przeprowadzać kontrole zdrowia u weterynarza. Cavisie często też bywają alergikami, dlatego dobrze dobrana karma pozwoli naszemu pieszczochowi dobrze się rozwijać i uniknąć problemów z uczuleniem. Pamiętajmy, im zdrowiej prowadzimy naszego pupila, tym więcej lat spędzi z nami.