Nowofundland (wodołaz) to pies mocnej budowy z grupy molosów przeznaczony do pracy pociągowej, w ratownictwie wodnym i jako towarzysz człowieka. Rasa ta wywodzi się z Nowej Finlandii, na którą Wikingowie przypłynęli razem z psami na niedźwiedzie. Te mieszając się z psami miejscowymi, dały początek dzisiejszego Nowofundlanda. Gęsta nieprzemakalna sierść z obfitym podszerstkiem, błony między palcami i muskularna budowa z ogonem niczym ster jest wynikiem przystosowania się do nieprzewidywalnych fal i surowego klimatu.
Dziś Nowofundland jest psem ratownika i psem rodzinnym. Jego niesamowity wrodzony instynkt aportu wodnego widać już w wieku szczenięcym. Dzięki odpowiednim szkoleniom pies ten jest niezastąpionym ratownikiem wodnym. Nowofundland ,,niedźwiedź”o łagodnym usposobieniu kocha ludzi, a brak ich towarzystwa bardzo źle znosi. Pomimo tego, że jest potężny, to potrafi być delikatny wobec mniejszych od siebie istotek. Jest psem niezwykle mądrym, szybko opanowujący komendy. Potrafi żyć w harmonii z innymi zwierzętami, a powstałym sprzeczką w stadzie szybko zaradza.
Nowofundland jest rasą dla ludzi, którzy posiadają dom z ogrodem. W małym, ciasnym mieszkanku pies ten męczy się. Źle znosi wysokie temperatury, jak i zbyt długie spacery. Jego gęsta sierść wymaga regularnego wyczesywania, a zaniedbania w jej pielęgnacji prowadzą do chorób skóry.
Nowofundland w Polsce występuje o ubarwieniu czarnym, biało czarnym i brązowym. Mylne jest przekonanie, że kolor sierści ma wpływu na temperament i zdrowie psa. Za to odpowiadają geny i hodowca, a później właściciel. Jak każdy rasowy pies nowofundland też jest obciążony niektórymi chorobami. Do najczęstszych z nich należy dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, choroby serca i cystynuria. Dlatego przy wyborze hodowli, z której ma pochodzić nasz ,,Misiu” musimy brać pod uwagę przeprowadzone badania jego rodziców. Niufek jak każdy molos bardzo szybko rośnie, dlatego jego organizm potrzebuje solidnego budulca, jakim jest dobrze zbilansowana karma. Brak odpowiednich składników, szczególnie w okresie wzrostu skutkuje chorobami. Jeżeli chcemy aby nasz niedźwiadek cieszył się zdrowiem przez wiele lat, stwórzmy mu do tego warunki.