Jak wychować dobrze szczeniaka rasy Nowofundland

Jak wychować dobrze szczeniaka rasy Nowofundland

Przygotowując się na przyjęcie szczeniaka Nowofundland musimy pomyśleć nie tylko o dostosowaniu mieszkania do jego potrzeb, takich jako przygotowaniu legowiska lub zabawek, ale również o zdobyciu podstawowej wiedzy na temat danej rasy, jej potrzeb i wychowania. Powinniśmy bowiem pamiętać, że wszystko, czego nasz podopieczny nauczy się we wczesnej fazie rozwoju, utrwali się pod postacią repertuaru jego przyszłych zachowań. I tyczy się to zarówno dobrych, jak i złych nawyków.

Hierarchia społeczna

Psie stado jest strukturą silnie hierarchiczną, nie istnieje w nim coś takiego jak równość społeczna. Próbując narzucić ją swojemu podopiecznemu, wyrządzamy mu tak naprawdę krzywdę. Co gorsza, jeżeli my nie zostaniemy osobnikiem Alfa, pies wcześniej czy później przejmie tę rolę ze szkodą dla obydwu stron.
Dlatego już od pierwszego dnia obecności szczeniaka w domu, należy jasno i wyraźnie wytyczyć reguły starając się przy tym, aby wszyscy domownicy egzekwowali je w równym stopniu.
W przeciwnym bowiem razie pies będzie otrzymywał sprzeczne sygnały, co negatywnie odbije się na całym procesie socjalizacji.
Na szczęście Nowofundlandy, jak na łagodne olbrzymy przystało, dość łatwo podporządkowują się człowiekowi, dlatego przy odrobinie wysiłku i konsekwencji powinniśmy łatwo osiągnąć zamierzony efekt.

Nowofundland — wychowanie

Szczeniaki rasy Nowofundland są wyjątkowo łase na pochwały, a przy tym inteligentne, stosunkowo spokojne i bardzo ciekawskie. Potrafią skupić się na ćwiczeniu, szybko zapamiętując je i doprowadzając do perfekcji. A kiedy już raz się czegoś nauczą, zawsze będą powtarzały to bezbłędnie i z wrodzonym zapałem. Cechę tę warto wykorzystać, przystępując do wychowania Nowofundlanda, wpajając maluchowi podstawowe zasady posłuszeństwa oraz reguły domowe.
Do absolutnego minimum należą takie komendy jak: stój, siad, zostań, waruj, chodź (do mnie), chodzenie przy nodze, a także powstrzymywanie naturalnych pokus, takich jak ściąganie jedzenia ze stołu.
Koniecznie też należy nauczyć naszego pupila zachowywania czystości w domu, pozostawania w mieszkaniu pod naszą nieobecność oraz dobrych manier.
Co ważne, na co pozwolimy psu, a na co nie, zależy od nas. Nie można doprowadzić do sytuacji, w której to on sam będzie decydował. Szczeniaczek rasy Nowofundland jak każdy szczeniaczek lubi skakać na domowników lub ich podgryzać. Kiedy jest jeszcze małych gabarytów, może nam to nie przeszkadzać, a nawet być dla nas czymś uroczym. Jednak gdy ta mała puchata kulka dorośnie, zły nawyk nie będzie już dla nas uroczy, a stanie się wręcz udręką.
Dlatego ważne jest, aby jak najwcześniej oduczyć tego typu zachowania. Najczęstszym błędem jest zabawa ,,gołymi ” rękami, która jeszcze bardziej utrwala niepożądane zachowanie. Prostym rozwiązaniem tego problemu jest użycie do zabaw zawsze zabawek. Podobnie jest ze skakaniem, często jest ono prowokowane przez samych właścicieli np: niewłaściwe witanie się z psem po powrocie do domu.

Nowofundland szczeniaczki, szczenięta

Doskonałym uzupełnieniem domowego szkolenia jest też uczestnictwo w profesjonalnych kursach, zwłaszcza że szczeniaki Nowofundlandy wspaniale dogadują się z innymi psami i nie wykazując w stosunku do nich agresji. Szalenie istotnym jest jednak, aby lekcje udzielane przez profesjonalistę były regularnie powtarzane w domu, najlepiej codziennie przez 5 do 15 minut. Warto tu bowiem podkreślić, że podstaw szkolenia i wychowania nigdy nie można zlecać komuś innemu, ponieważ szczeniak nauczy się wykonywać komendy tej osoby i to z nią nawiąże bliższy kontakt.

System nagród i kar

Szczeniaki rasy Nowofundland , podobnie jak inne psy, powinny być w procesie układania nagradzane i karane. Nie należy tego jednak mylić z okazywaniem przemocy.

Nowofundlandy są bardzo karne i gdy konsekwentnie układamy szczeniaczka, wystarczy przerwać jego złe zachowanie podniesionym, stanowczym głosem. Idealnym systemem tresury dla Nowofundlanda jest pozytywne wzmocnienie polegające na nagradzaniu pożądanych zachowań. Nowofundlandy uwielbiają smakołyki, pochwały słowne i głaskanie.
Pozytywne wzmocnienie zdecydowanie lepiej się sprawdzi niż tradycyjna tresura.

Szkolenie to nie wszystko

Nowofundlandy cieszą się, gdy właściciel poświęca im dużo czasu, głaszczę je i przytula. A trzeba pamiętać, że szczenięta z reguły są zależne, wylewne i demonstracyjne w swoich uczuciach, a ich potrzeby na tym polu powinny być zaspokojone.

Dla zdrowia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego ważne też są spacery.
Szczenięta rasy Nowofundland potrzebują regularnego i dostosowanego do wieku ruchu. Najlepiej wyprowadzać je kilka razy dziennie, aby mogły się wybiegać. Potrzebne też są krótkie spacery po okolicy, gdyż szczeniaczek powinien odważnie poznawać świat.
Co istotne, jest to okazja nie tylko do załatwienia potrzeb fizjologicznych, a co za tym idzie, nauki zachowywania czystości w domu, ale również do zabawy

Podsumowanie

Opieka nad szczeniakiem nowofundland na pewno nie należy do najłatwiejszych zadań. Wymaga dużych nakładów pracy i czasu, cierpliwości, konsekwencji i wytrwałości. Bez wątpienia jednak warto podjąć ten wysiłek, a nagrodą za niego będzie wierny czworonożny przyjaciel i towarzysz.