Lwi pies – co powinieneś wiedzieć o Shih Tzu

Niewielki piesek o wielkim sercu – tak można powiedzieć o pieskach Shih Tzu. Nazwa pochodzi z języka chińskiego i oznacza ,, Lwi pies”
Shih Tzu to rasa niewielkich ozdobnych i towarzyskich psiaków, którą pokochały miliony ludzi na całym świecie.
Z natury bardzo łagodne i wesołe, o niesamowitym wdzięku i miłym charakterze.
Nic w tym dziwnego, że tak wielu z nas decyduje się na zakup Shih Tzu.
Pieski kompletnie nie przejawiają agresji, dlatego idealnie sprawdzą się w roli doskonałych towarzyszy dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych.

Historia

Trudno do dziś stwierdzić skąd pochodzą Shih Tzu.
Wiele źródeł podaje, że rasa ta wywodzi się z Tybetu, gdzie tybetańscy mnisi hodowali ją w klasztorach. Legenda głosi, że Budda otaczał się małymi pieskami, które w razie niebezpieczeństwa potrafiły zamieniać się w lwy, stąd też Shih Tzu nazywane są „lwimi pieskami”.
Do Europy trafił jako podarunek w latach trzydziestych XX wieku. W Polsce zaś pierwsze Shih Tzu pojawiły się dopiero w 1981 roku.

Wygląd

Shih Tzu to bardzo uroczy piesek o niewielkich rozmiarach. Wysokość pieska w kłębie wynosi ok. 24-27 cm, natomiast waga oscyluje w granicach ok. 4,5-8 kg.
Małe „lwie pieski” cechuje długa, miękka i gęsta sierść z obfitym podszerstkiem, sięgająca ziemi.
Pies Shih Tzu ma budowę brachycefaliczną, kwadratową głowę oraz spłaszczoną, krótką kufę.
Ponadto pieski tej rasy mają duże, szeroko osadzone oczy, przeważnie ciemne, obficie owłosione wiszące uszy oraz zakręcony, zarzucony na grzbiet ogon.
Pomimo niewielkich rozmiarów łapy w porównaniu do całej sylwetki są stosunkowo mocne i muskularne, a gęsta i długa sierść sprawiają, że Shih tzu wydają
się dużo bardziej masywniejsze niż są w rzeczywistości.
Umaszczenia w jakich występują „lwie pieski” to od jednolitych po różnokolorowe z białymi zaznaczeniami. Bardzo często możemy spotkać pieski z włosami zawiązanymi na czubku głowy.
Robimy to nie tylko ze względu na upiększenie naszego pupila, a głównie w celach pielęgnacyjnych, po to aby sierść nie przysłaniała im wrażliwych oczu.

Charakter

Shih Tzu to bardzo przyjazne i towarzyskie pieski, o łagodnym i radosnym usposobieniu. Jest niesamowicie czujny, odważny i śmiały, a przy tym mało hałaśliwy. Lubi się bawić, biegać i spacerować ale też przytulać i chętnie przesiaduje na kolanach.
Podobnie jak kot jest niezależny, lubi chodzić własnymi ścieżkami i jest bardzo ciekawski.
Świetnie przystosowuje się do nowego otoczenia, uwielbiają być w centrum uwagi, bardzo przywiązuje się do właściciela.
Shih Tzu to piesek, który kocha dzieci i toleruje inne zwierzęta. Na pewno zostanie oddanym kompanem i towarzyszem każdego nieco starszego dziecka.

Wychowanie

To w jaki sposób będziemy wychowywać psa przełoży się na jego późniejsze zachowanie.
Shih Tzu należy poświęcać dużo czasu na wspólną naukę i zabawę, a wychowanie powinno opierać się na budowaniu zaufania oraz poczucia bezpieczeństwa.
Szkolenie i socjalizację najlepiej rozpocząć, kiedy piesek jest jeszcze mały.
„Lwi piesek” to bardzo inteligentny zwierzak, ale bywa również uparty i lubi manifestować swoje niezadowolenie.
Podczas nauki należy wykazać się dużą cierpliwością i stanowczością, niedopuszczalne jest stosowanie przymusu fizycznego i kar.
Shih Tzu łatwo i szybko uczą się nowych sztuczek i podstawowego posłuszeństwa, dlatego warto motywować go pochwałami i smakołykami.

Żywienie, zdrowie i pielęgnacja

Aby Shih Tzu cieszył się zdrowiem i miał dobre samopoczucie, trzeba stosować odpowiednio zbilansowaną karmę, która dostarczy zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników
Dorosłemu psu podajemy dwa posiłki dziennie. Najważniejsze jednak aby miał stały dostęp do czystej wody.
Psiaki mają tendencje do tycia, dlatego dawka karmy powinna być dokładnie odmierzona, a smakołyki podawane w rozsądnych ilościach.
Jak większość zwierząt, również Shih Tzu borykają się czasami z problemami zdrowotnymi, a do najczęściej występujących zaliczamy: problemy z oddychaniem oraz problemy z oczami.
Pielęgnacja zwierzęcia będzie wymagała niezwykłej troski, a jego sierść regularnego i codziennego czesania.
Natomiast strzyżenie powinno być wykonywane regularnie, optymalnie raz na dwa miesiące, najlepiej przez specjalistę – groomera, którym jest psi fryzjer.
Właściwe żywienie oraz pielęgnacja sprawią, że Twój pupil będzie prezentował się znakomicie i będzie niezwykle zdrowy.
Shih Tzu to psy długowieczne, żyją średnio ok.16 lat.

Posumowanie

Doskonale wiemy, że pies jest najlepszymi przyjacielem człowieka. Wystarczy obdarzyć go dużą dawką miłości, a będzie on naszym najwierniejszym kompanem. Wiele osób bez względu na warunki mieszkaniowe decyduje się na zakup czworonoga.
Psy Shih Tzu nie potrzebują dużych przestrzeni, doskonale nadają się do niewielkich mieszkań w bloku jak i kawalerek.
Pieski świetnie adaptuje się w nowych warunkach.
Polecane są rodzinom z dziećmi, jak również osobom samotnym. Wystarczy odpowiednio o nie zadbać, znaleźć czas na zabawę, spacery i pielęgnację, a odwdzięczą nam się bezgraniczną miłością.