Nowofundland – charakterystyka rasy

Nowofundland – charakterystyka rasy

Ras psów jest bardzo wiele i czasem trudno się zdecydować. Nieraz przy wyborze kierujemy się wyglądem psa lub panującą modą. Niestety często ulegając zafascynowaniu, dokonujemy niewłaściwego wyboru. Wszystkie rasy psów są wspaniałe, ale nie wszystkie stworzone dla każdego.
Zapominając o potrzebach i predyspozycjach psa danej rasy, fundujemy mu smutny żywot, a w wielu przypadkach problemy behawioralne i zdrowotne.
Aby wybrać idealnego psa dla siebie, trzeba poświęcić trochę czasu i zagłębić się w charakterystykę interesującej nas rasy. Jedną z nich jest przyjacielski i oddany Nowofundland. Są to olbrzymie psy o gęstej sierści, przypominające prawdziwe niedźwiadki.

Wygląd

Nowofundlandy inaczej Wodołazy zaliczane są do grupy molosów – ich wysokość w kłębie wynosi około 66 cm dla suk i 71 cm dla psów. Najczęściej kojarzone są z barwą całkowicie czarną, chociaż występują również osobniki w różnych odcieniach brązu, czy też czarno-białe. Niekiedy u czarnych i brązowych psów mogą być obecne białe znaczenia na piersi, końcówce ogona i palcach.
Futro tej rasy jest bardzo gęste i grube, stosunkowo miękkie. Jego długość jest dosyć umiarkowana, zazwyczaj włos jest prosty, jednak może być także falowany. Choć pies ten z budowy jest masywny, to odznacza się dobrą sprawnością ruchową. Jego sierść składająca się z włosa okrywowego i podszerstka zapewnia mu swego rodzaju ochronę przed wilgocią i zimnem.

Charakter

Nowofundlandy są psami rodzinnymi. Nie nadają się do stróżowania, chociaż wyglądem odstraszą intruza. Jego usposobienie jest łagodne i przyjazne nawet dla obcych. Nie lubi być samotny – nie oznacza to, że nie można go zostawiać samego nawet na chwilę, ale należy poświęcać mu dużo uwagi, ponieważ rasa ta bardzo tego potrzebuje. Nowofundland jest psem stworzonym do pracy w wodzie.
Aportuje przedmioty, ratuje tonących lub holuje łodzie do brzegu. Nowofundlandom też nie jest obca rola psiego terapeuty, ze względu na swój wspaniały charakter idealnie odnajduje się w dogoterapii. Nowofundland nie jest psem potrzebującym dużej ilości ruchu, w szczególności w okresie wzrostu nie wolno przeciążać jego stawów pokonywaniem kilometrów.

Nowofundland charakter

Długie spacery nie są wskazane, a w upalne dni wręcz zabronione. Psy te bardzo źle znoszą wysokie temperatury, aby im ulżyć w gorące dni, konieczne są wycieczki nad wodę lub udostępnienie basenu 🙂 Niufki uwielbiają wodę w każdej postaci- kałuże, błotko, deszcz czy śnieg są okazją do świetnej zabawy.
Nowofundland uwielbia inne zwierzątka i dzieci, pomimo olbrzymich rozmiarów jest delikatny wobec nich, o ile jest nauczony obcowania z nimi. Należy zapewniać mu rozmaite interesujące bodźce, ponieważ pies ten szybko się nudzi, a że jest inteligentny, to powinien rozwijać swoje możliwości. Nie jest to pies dla osób, które nie są gotowe poświęcać mu dużych ilości czasu – Nowofundland chce bliskiej relacji ze swoim właścicielem, a niezaspokojone potrzeby mogą być przyczyną problemów wychowawczych.

Pielęgnacja

Ze względu na duże ilości futra, bardzo istotne w pielęgnacji Nowofundlanda jest czesanie. Kiedy nadchodzi okres linienia, staje się ono codziennym obowiązkiem, ale nawet poza sezonem trzeba sięgać po szczotkę raz na parę dni.
Wzmacnianie włosa wymaga stosowania specjalnie przeznaczonych do tego preparatów. Ważne jest również odpowiednie strzyżenie – rasa ta odznacza się na tyle gęstym futrem, że konieczne jest kontrolowanie jego stanu oraz stanu skóry. Kąpiele psa natomiast powinny odbywać się raz lub dwa razy na miesiąc, w odpowiednich szamponach i odżywkach.
Szczególnie latem wskazane są częste kąpiele, kiedy psy te bardzo ślinią się, przez co pod ich szyją tworzy się nieprzyjemny miks wody, śliny i piasku. Właściwa troska o futro jest bardzo istotna – zaniedbanie tej kwestii może skutkować kołtunami i zniszczoną sierścią, co może być przyczyną chorób skórnych.

Odżywianie

Nowofundland jest rasą szybko rosnącą, dlatego jego organizm potrzebuje odpowiedniego budulca. Nie znaczy to jednak aby karmić go bez ograniczeń. Karma powinna być zbilansowana i przeznaczona dla ras dużych. Na rynku jest szereg gotowych karm, które w pełni zaspokajają potrzeby tak dużego psa. Wystarczy wybrać odpowiednią pod kątem składników i dawkować według zaleceń producenta. Jest to niezmiernie ważne, gdyż Nowofundland nie może być otyły, szczególnie w okresie wzrostu powinien być szczupły.
Zbyt duża masa w tak młodym wieku prowadzi do krzywic, zwyrodnień kręgosłupa, zerwania więzadła krzyżowego czy dysplazji. W wieku szczenięcym Niufek powinien być karmiony 4 razy na dobę, a jako dorosły pies 2 razy na dobę, w miskach na podwyższeniu. Zapobiega to skrętu żołądka, który jest bardzo niebezpieczny i bez szybkiej interwencji weterynarza prowadzi do śmierci.

Podsumowując

Decydując się na rasę Nowofundland, zyskujemy bardzo troskliwego i życzliwego przyjaciela dla całej rodziny, lecz również nakładamy na siebie ogromny obowiązek. Długość życia Nowofundlanda wynosi od 8 do 12 lat. Biorąc takiego psa na wychowanie, powinniśmy upewnić się, że będziemy w stanie odpowiedzialnie i z uczuciem opiekować się nim.